گیت‌وی چیست؟

گیت‌وی VoIP،  سخت‌افزاری است که با تبدیل تماس‌های صوتی آنالوگ  به داده‌های دیجیتالی اجازه برقراری تماس‌ها را در بستر شبکه به ما میدهد.

گیت‌وی‌ها، پل ارتباطی بین شبکه مخابرات تلفن شهری (PSTN) و شبکه تلفنی مبتنی بر IP می‌باشد. این سخت‌افزارها مبتنی بر پروتکل SIP کار می‌کنند و می‌توانند با تمام مراکز تلفن تحت شبکه ارتباط برقرار کنند.

با توجه به مبداء سیگنال‌های صوتی، گیت‌وی آن‌ها را به فرم مناسب برای دریافت توسط شبکه مقصد تبدیل میکند .

تماس می‌تواند به دو صورت، شبکه تلفنی مبتنی بر IP یا PSTN انجام می‌شود.

اگر تماس از یک شبکه تلفنی مبتنی بر IP انجام شود، گیت وی VoIP سیگنال‌ها را برای انتقال از طریق شبکه PSTN (شبکه مخابرات تلفن شهری) از حالت فشرده خارج کرده و رمزگشایی میکند.

 اگر تماس از طریق PSTN انجام شود، گیت‌وی VoIP ترافیک تماس صوتی را برای جابه‌جایی از طریق پروتکل IP آماده و کد می‌کند.

 

    انواع گیت وی های ویپ

1-گیت‌وی با پورت FXS

2-گیت‌وی با پورت FXO

3-گیت‌وی با پورت E1

  

گیت‌وی VoIP با پورت‌های FXS

پورت FXS برای خطوط آنالوگ استفاده می‌شوند. این پورت وظیفه برقراری ارتباط  بین تجهیزات آنالوگ و مرکز تلفن ویپ را برعهده دارد و به طور مثال از طریق این مبدل ارتباط تلفن‌های آنالوگ، دستگاه فکس با مرکز تلفن ویپ برقرار می‌شود. اگر شما یک شرکت بزرگ با تعداد زیادی داخلی باشید قطعا برای خرید تلفن‌های تحت شبکه باید هزینه زیادی را پرداخت کنید. قطعا اینکار برای شما به صرفه نخواهد بود پس شما می‌توانید با استفاده از گیت‌وی‌های FXS از تلفن‌های آنالوگ خود در سانترال تلفنی VoIP استفاده کنید.

 گیت‌وی VoIP با پورت‌های FXS

 

گیت وی VoIP با پورت‌های FXO

پورت‌های FXO  سیگنال‌های آنالوگ را به سیگنال‌های دیجیتال تبدیل می‌کنند، پس میتوان از آن‌ها برای اتصال خطوط تلفنی شهری، به شبکه‌ی VoIP استفاده کرد. به عبارتی دیگر این پورت تماس‌های شهری را که از خطوط آنالوگ استفاده می‌کنند را به مکالمات VoIP تبدیل نماید.

به طور مثال اگر شما از یک سانترال تلفنی تحت شبکه بدون گیت‌وی با پورت FXO استفاده می‌کنید، دسترسی تماس‌های تلفنی شرکت شما محدود به مجموعه داخلی شرکت می‌باشد و توانایی برقراری تماس با خطوط شهری و بین شهری را نخواهید داشت. برای حل این مشکل شما نیاز به یک گیت‌وی با پورت FXO  دارید .

 

 قیمت گیتوی fxo چیست

 

گیت وی VoIP با پورت  E1

این مدل از گیت‌وی‌ها برای خطوط  E1 که یک شماره با 32 خط همزمان (30  واقعی) می‌باشد استفاده می‌شود.

اینگونه از خط‌ها به صورت 4 یا 5 رقمی می‌باشند که با تهیه آن امکان برقراری 30 تماس همزمان را خواهید داشت. از مزیت‌های مهمی که می‌توان به آن اشاره کرد، کمتر اشغال ماندن خطوط شرکت شما می‌باشد.

به طور مثال اگر شما با شماره تماس 9876 در حال گفتگو هستید همزمان می‌توانید 29 تماس دیگر برقرارکنید بدون آنکه این خط اشغال شود.

 راه اندازی گیتوی e1 چیست

 

 جهت اطلاعات بیشتر در ارتباط با نصب و راه اندازی تجهیزات تلفن های تحت شبکه یا ویپ و مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید ...