سرورها قلب، شبکه هر شرکتی هستند و انتخاب سرورهای مناسب برای یک تجارت می‌تواند یک تجربه پیچیده باشد. سرورها براساس منابعی که در اختیار کاربر قرار می‌دهند، به مدل‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که شما می‌توانید با توجه به نیاز خود و در نظر گرفتن بودجه و قیمتی که برای هر یک از این نوع سرورها در نظر گرفته شده است سرور مورد نیاز خود را خریداری کنید. تصمیمات اشتباه می‌تواند منجبر به خرید تجهیزاتی شوند که شاید برای شبکه شرکت شما مناسب نباشند و در نتیجه زمان و هزینه شما هدر میرود.

به ویژه برای مشاغل کوچکتر یا در حال گسترش، ممکن است انواع مختلفی از سرورهای شبکه موجود باشد. اما با پشتیبانی و اطلاعات مناسب، می‌توانید تجربه بهتری را برای تهیه سرورهای مناسب خود به دست آورید. هنگام ایجاد یا توسعه شبکه خود با در نظر گرفتن برخی عناصر کلیدی می‌توانید بهترین تصمیم را برای برطرف کردن نیازهای تجاری خود بگیرید.

در مورد سرور (Server) بیشتر بدانید... 

سرور از چه چیزی تشکیل شده است؟

زمانی که از اجزای کلیدی یک سرور را صحبت می‌کنیم، باید بدانیم که چگونه این اجزا نقش مهمی در سرور دارند که بتوانیم سرور مناسب را برای شرکت خود انتخاب کنیم.

 

قطعات اصلی سرور

در اینجا، 4 جزء کلیدی یک سرور را توضیح خواهیم داد که شامل: پردازنده (CPU)، رم Ram، هارد دیسک (HDD) و کارت RAID.

 

 1- پردازنده یا CPU   cpu-tower-150x150.png

اصلی ترین قسمت کامپیوتر واحد پردازش آن است که وظیفه کنترل جریان دستورات و داده ها، محاسبات و منطق را بر عهده دارد.  به عبارت دیگر CPU مغز کامپیوتر یا سرور است. سرور جهت انجام امور خود به حداقل یک پردازنده احتیاج دارد. اغلب سرورها بیش از یک پردازنده با توجه به ساختار سخت افزاری خود استفاده می کنند. هر پردازنده خود شامل چندین هسته پردازشی و مقداری حافظه نهانگاهی (Cache) می باشد که میزان هسته ها و حافظه در قابلیت ها و سرعت پردازنده نقش مهمی ایفا می کند. در حال حاضر برندهای زیادی تولید کننده پردازنده می باشند، ولی بیشتر سرورها از پردازنده های AMD یا Intel استفاده می کنند.

بسیاری از برندهای سرور از CPU، اینتل استفاده می‌کنند، مانند  سرورهای  HP،  سرورهای  Dell و ...

   2- RAM       ram serves

RAM نوع اصلی حافظه در یک سیستم محاسباتی است. حافظه RAM دستورالعمل‌های نرم‌افزار و داده‌های مورد نیاز پردازنده را در خود نگهداری می کند. بنابراین، RAM بسیار نزدیک با پردازنده کار می کند و باید با سرعت و عملکرد باورنکردنی پردازنده مطابقت داشته باشد. این نوع حافظه سریع معمولاً  Dynamic RAM نامیده می شود و چندین نوع DRAM برای سرورها موجود است.

RAM با سرعت و نوسانات آن تعریف می شود. حافظه RAM عملکرد خواندن/نوشتن بسیار سریع تری را ارائه می‌دهد،  به این دلیل که به عنوان پلی بین سیستم‌عامل، برنامه‌ها و سخت‌افزار عمل می‌کند. RAM نیز فرار است و با قطع برق از رایانه محتویات خود را از دست می دهد. از آنجایی که RAM برای ذخیره سازی موقت با کارایی بالا در نظر گرفته شده است، هنگامی که سیستم خاموش یا راه اندازی مجدد می شود ، محتویات خود را از دست میدهد. رم ها از لحاظ قابلیت و کارایی دارای دسته بندی مختلفی هستند مانند ریجستر، ECCو.. 

 رم با قابلیت ECC وجود دارد به نام رم  Error Correction Code) ECC)، که دارای قابلیت تصحیح خودکار می‌باشد. ECC می تواند خطاهای موجود در رم را تحمل و آن‌ها را تصحیح کند تا سیستم بتواند بدون وقفه به دلیل خطا از کار نیوفتد و به کار عادی خود ادامه دهد.

    3-  هارد دیسک    HDD 1 150x150

اگر سروربه عنوان ذخیره ساز داده‌های شبکه باشد، هارد دیسک های سرور، این وظیفه را برعهده دارند، بطوری که تمامی نرم افزارها و داده های کاربران در آن ذخیره می شود. اطلاعات ذخیره شده بر روی هارد دیسک ها بسیار مهم است، بنابراین بودن هارد دیسک بر روی سرور واجب است.

انواع هارد دیسک ها به 3 قسمت تقسیم می‌شود که شامل:

    3-1  SATA

    3-2  M.2

    3-3 SAS PCI-E 

هارد دیسک SATA نوع رابط اصلی فعلی است، دیسک سخت مکانیکی اساساً این رابط است.

رابط M.2 در واقع یک نسخه کوچک از رابط SATA است. درایو این رابط بسیار کوچک و کمتر از 5 میلی متر ضخامت دارد، بنابراین فضای بسیار کمی را اشغال می کند و برای مک بوک سبک بسیار مناسب است.

SAS نسل جدیدی از فناوری SCSI است. این همان هارد دیسک محبوب فعلی (SATA) است که از فناوری سریال برای به دست آوردن سرعت انتقال بالاتر استفاده می کند.

هارد دیسک های SATA برای سرورهای پایین رده می باشد در حالی که هارد دیسک های SAS در سرورهای سطح بالا استفاده می شود.

در مقایسه با هارد دیسک‌های کامپیوتر، هارد دیسک‌های سرور این مزایا را ارائه می‌دهند:

 

        1)  سرعت سریع:

میانگین زمان دسترسی به اطلاعات نسبتا کوتاه است همچنین یک کش ثانویه بزرگ (معمولاً 1MB-16MB) را پیکربندی می‌کند. سرعت انتقال خارجی و سرعت انتقال داخلی بالاتر است و سرعت انتقال داده در هر ثانیه می‌تواند به 40 مگابایت، 80 مگابایت، 160 مگابایت، 320 مگابایت برسد.

 

        2)  قابلیت اطمینان بالا:

از آنجایی که هارد دیسک سرور تقریباً 24 ساعت شبانه روز کار می‌کند، زیر بار کاری زیادی قرار دارد. می‌توان گفت که در صورت بروز مشکل در هارد دیسک، عواقب آن می‌تواند فاجعه بار باشد. بنابراین، هارد دیسک‌های فعلی از فناوری SMART (فناوری نظارت، تجزیه و تحلیل و گزارش‌گیری خود) استفاده کرده‌اند و سازندگان هارد دیسک فناوری پیشرفته منحصر به فرد خود را برای اطمینان از امنیت داده‌ها اتخاذ کرده‌اند.

 

        3)  هارد دیسک

Hot Swap یک روش نصب هارد دیسک است که توسط برخی از سرورها پشتیبانی می‌شود. می‌توانید بدون توقف سرور، هارد دیسک را از برق جدا کرده یا وارد کنید. سیستم عامل به طور خودکار تغییرات هارد دیسک را تشخیص می‌دهد. این فناوری برای سروری که 24 ساعت شبانه روز کار می کند بسیار ضروری است.

 

        4)  استفاده بیشتر از رابط SAS

اکثر سرورها از هارد دیسک های SAS با توان داده بالا و استفاده بسیار کم از CPU استفاده می‌کنند. هارد دیسک‌های SAS فقط از طریق رابط‌های SAS قابل استفاده هستند. برخی از مادربردهای سرور رابط‌های SAS را ادغام می‌کنند و برخی دارای کارت‌های رابط SAS اختصاصی هستند. SAS می‌تواند برای دسترسی بیشتر به دستگاه پشتیبانی کند که قابل مقایسه با SATA نیست.

 

    4-  منبع تغذیه  

همه سرورها به برق نیاز دارند و کار تبدیل برق برق AC به ولتاژ DC مورد نیاز دستگاه های الکترونیکی حساس سرور توسط منبع تغذیه (PS) انجام می شود. PS معمولاً یک زیرسیستم یا مجموعه - جعبه - محصور شده است که در محفظه سرور نصب شده است. AC از یک واحد توزیع برق (PDU) نصب شده در رک سرور به سرور متصل می شود. DC تولید شده توسط منبع تغذیه سپس از طریق مجموعه ای از کابل های برق DC به مادربرد، دستگاه های ذخیره سازی و سایر اجزای موجود در سرور توزیع می شود.

منابع تغذیه معمولاً بر حسب توان بر حسب وات رتبه بندی می شوند و یک سرور معمولی بسته به میزان و پیچیدگی دستگاه های موجود در سرور می تواند از 200 تا 500 وات - گاهی اوقات بیشتر - استفاده کند. بخش اعظم این نیرو به صورت گرمایی که باید از سرور تهویه شود، دفع می شود. منابع تغذیه معمولاً شامل حداقل یک فن است که برای کشیدن گرما از سرور به داخل رک طراحی شده است، جایی که هوای گرم شده را می توان به طور موثر از رک و مرکز داده خارج کرد.

از آنجایی که منبع تغذیه کل سرور را تغذیه می کند، PS تنها یک نقطه خرابی در سرور است. قابلیت اطمینان سیستم را می‌توان با استفاده از منابع تغذیه با کیفیت بالا، منابع تغذیه با رتبه‌بندی بیش از حد - که می‌توانند برق بیشتری از نیاز واقعی سرور ارائه دهند - و منابع تغذیه اضافی که در آن منبع تغذیه پشتیبان می‌تواند در صورت از کار افتادن منبع تغذیه اصلی، کار را بهبود بخشد. .

طراحی‌های سرور پیشرو از منابع تغذیه داخلی صرف نظر می‌کنند و به نفع DC عرضه شده در سراسر رک با استفاده از یک گذرگاه برق DC معمولی هستند. سرورها و شاسی‌های تیغه‌ای معمولاً از این نوع رویکرد استفاده می‌کنند، اگرچه عوامل سنتی شکل سرور شروع به استفاده از این طراحی کرده‌اند که متکی بر منبع تغذیه مشترک قرار گرفته در رک سرور یا شاسی تیغه است.

 

    5-  کارت  RAID    NIC 150x150

RAID یک آرایه اضافی از دیسک‌های مستقل یا به اختصار آرایه دیسک است. به بیان ساده، RAID فناوری است که چندین هارد دیسک مستقل (هارد دیسک فیزیکی) را به روش‌های مختلف ترکیب می‌کند تا یک گروه دیسک سخت (دیسک سخت منطقی) را تشکیل دهد، در نتیجه عملکرد ذخیره‌سازی و افزونگی داده بالاتری نسبت به یک هارد دیسک واحد ارائه می‌دهد.

کارت‌های RAID، بردهایی هستند که برای اجرای توابع RAID استفاده می‌شوند. انواع کارت‌های RAID از عملکردهای RAID مختلف پشتیبانی می‌کنند. پشتیبانی از RAD0، RAID1، RAID5، RAID6 ،RAID10. کارت‌های RAID به بسیاری از درایوهای دیسک اجازه می‌دهند تا داده‌ها را همزمان منتقل کنند و می‌توانند تحمل خطا را فراهم کنند. این دومین عملکرد مهم کارت‌های RAID است.

 

فناوری RAID سه ویژگی اصلی دارد:

ابتدا، داده‌های روی هارد دیسک خطی می‌شوند تا دسترسی بلوک به داده‌ها به دست آید، زمان جستجوی اطلاعات بر روی هارد دیسک مکانیکی کاهش یافته و سرعت دسترسی به داده‌ها افزایش یابد.

دوم، با خواندن همزمان چندین هارد دیسک در یک آرایه، زمان جستجوی مکانیکی هارد دیسک ها کاهش می‌یابد و سرعت دسترسی به داده‌ها افزایش می‌یابد.

سوم، برای دستیابی به حفاظت اضافی از داده‌ها با انعکاس یا ذخیره اطلاعات برابری.

آرایه‌های پرکاربرد RAID عمدتاً به RAID 0، RAID 1، RAID 5 و RAID 0 + 1 (RAID10) تقسیم می‌شوند.

مقایسه این آرایه‌های RAID را مشاهده کنید:

آرایه RAID

مزیت - فایده - سود - منفعت

عیب

RAID 0

سریعترین دسترسی

عدم تحمل خطا

RAID 1

تحمل خطا کامل

هزینه بالا

RAID 5

با قابلیت تحمل چند کار و خطا

سربار هنگام نوشتن

RAID 6

عملکرد خواندن سریع، تحمل خطا بالاتر

سرعت نوشتن پایین و هزینه بالاتر

RAID 0+1/RAID 10

سریع و کاملاً مقاوم در برابر خطا

هزینه بالا

 

 اکنون ما 4 جزء کلیدی یک سرور را می شناسیم، می توانیم سرورها را با توجه به نیاز خود انتخاب کنیم.

 

شرکت مهندسی روزنه ارتباطات هیوا در اصفهان جهت مشاوره رایگان خدمات شبکه و سرور، راه اندازی سرور شبکه و اتاق سرور در سازمان و شرکت شما آماده ارائه خدمات است که می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات حرفه ای شبکه، راه اندازی شبکه کامپیوتری و سرور شبکه در اصفهان و مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید ...