3387 3240 - 031

info@hiwa-net.com

جمعه 30 اردیبهشت 1401
خدمات شرکت مهندسی روزنه ارتباطات هیوا

خدمات شرکت مهندسی روزنه ارتباطات هیوا

 

مانیتورینگ شبکه چیست؟

مانیتورینگ شبکه، فرایندی مهم در بخش فناوری اطلاعات است که به صورت گسترده وجود دارد و تمام اجزای شبکه مانند روترها، سوییچ‌ها، فایروال‌ها، سرورها و ماشین‌های مجازی از نظر خطا و عملکرد نظارت و به طور مداوم برای حفظ، بهینه‌سازی و در دسترس بودن ارزیابی می‌شوند. یکی از جنبه‌های اصلی و مطرح مانیتورینگ پایش لحظه‌ایی آن است، در واقع پیدا کردن لحظه‌ایی مشکلات مربوط به عملکرد و حل مشکلات در مراحل اولیه کمک می‌کند. مانیتورینگ فقط به یک شبکه خاص محدود نمی‌شود هر شبکه‌ای از هر سطح پیچیدگی را می‌توان با یک سیستم مانیتورینگ کنترل کرد. از رایج‌ترین انواع شبکه که از مانیتورینگ استفاده می‌کنند شامل شبکه‌های بی‌سیم یا سیمی، شبکه LAN ،VPN و ارائه دهنده خدمات WAN است از دیگر امکاناتش می‌تواند پروتکل صدا را از طریق اینترنت یا همان سانترال‌های تحت شبکه ویپ (VoIP) که شبکه مدرنی هستند ازطریق  مانیتورینگ بررسی کرد.

 

 

مانیتورینگ شبکه در اصفهان

 

 

مانیتورینگ شبکه چگونه کار میکند

 نظارت بر شبکه از تکنیک‌های مختلفی برای تست کردن عملکرد و در دسترس بودن شبکه استفاده میکند. تکنیک‌هایی که داده‌ها را در جهت ذخیره‌سازی در نرم‌افزارهای مانیتورنیگ جمع‌آوری می‌کنند در پایین به آن‌ها اشاره شده است:

  • Ping
  • SNMP
  • Syslog
  • Scripts
  • و...

پس از جمع‌آوری این داده‌ها، نرم افزار نظارت بر شبکه در صورت عدم برخورد با آستانه‌های مشخص (پر شدن هارد، بالا رفتن ظرفیت CPUو...)هشدار ارسال می‌کند. این نرم‌افزارها توسط مهندس شبکه با امنیت بالا برنامه‌ریزی می‌شود که در صورت کند بودن سرعت دسترسی به سرور یا در دسترس نبودن دستگاهی، هشدار بفرستند.

   پرکاربردترین نرم افزارهای مانیتورینگ، محبوبترین سامانه‌های مانیتورینگ در جهان هستند که با فاصله کیفیتی بسیار زیاد نسبت به دیگر سامانه‌ها به شرح زیرقرار دارند:

SolarWinds

PRTG

ZABBIX

در این لیست 2 سامانه اولیه به صورت پولی و لایسنسی هستند  ولی سامانه  ZABBIX  به صورت open source و با اختلاف بسیار زیاد قدرتمندتر از بقیه نرم‌افزارها می‌باشد، زیرا تفاوت در قدرت و عملکرد این نرم افزار با سایر نرم افزارهای مانیتورینگ، حجم گسترده استفاده از آن می‌باشد. در بسیاری از سطوح، اعم از سطح زیرساخت، نام این نرم‌افزار در مراکز کنترل NOC به چشم می‌خورد. 

 

چرا ما به مانتورینگ شبکه نیاز داریم؟

بسیاری از شرکت‌ها نسبت به نظارت بر شبکه شک دارند. اگر شبکه شرکت شما خوب کار می‌کند، ممکن است با خود فکر کنید که دیگر برای کسب و کارمان اصلاً به نظارت شبکه احتیاج داریم یا خیر با این حال، فقط به این دلیل که سیستم فعلی شما کار می‌کند به این معنی نیست که مشکلی ندارد. نظارت بر شبکه در مورد بهینه سازی و حفظ سلامت شبکه شما است در حالی که هدف اصلی اطمینان از عملکرد شبکه شما و راهی عالی برای بهبود شبکه می‌باشد. 

چند مورد از راه‌هایی که نظارت شبکه می‌تواند برای کسب و کار شما مفید باشد، ذکر شده است:

دریافت فوری هشدارها: در حالی که سیستم‌های سنتی ممکن است از مدیر بخواهند وارد سیستم شده و به صورت دستی خطاهای شبکه رو چک کنند، سیستم‌های مدیریت شبکه به محض بروز خطا می‌توانند هشدارها را ارسال کنند. به این ترتیب، زمان خرابی به حداقل می‌رسد و خطاهای شبکه در اسرع وقت برطرف می‌شود.

شناسایی نقاط ضعف شبکه: نظارت بر شبکه می‌تواند مدیران را از استفاده بیش از حد تجهیزات و وجود نقاط ضعیف در شبکه، قبل از مشکل آگاه سازد و به مدیران اجازه می‌دهد پیکربندی شبکه را در صورت نیاز برای کاهش بار و رفع تنگناها تنظیم کنند.

کم کردن هزینه‌های شبکه: همانطور که نظارت بر شبکه می‌تواند استفاده بیش از حد تجهیزات را تشخیص دهد، می‌تواند به شناسایی تجهیزات کم استفاده، که می تواند حذف یا استفاده متفاوتی شود، کمک کند.

از دست دادن داده‌ها را به حداقل برسانید: شبکه‌های مستعد خطا می‌توانند باعث از دست رفتن داده‌های اساسی  شما شوند. این خطاها می‌تواند به شدت بر بهره‌وری و کارآیی شرکت شما تأثیر بگذارد. مدیریت شبکه می‌تواند با شناسایی خطاها و منابع آن‌ها، این امر را به حداقل برساند و به مدیران اجازه دهد مشکل را برطرف کنند.

 

راه اندازی مانیتورینگ در اصفهان

 

  

شرکت مهندسی روزنه ارتباطات هیوا اماده ارائه خدمات شبکه اصفهان و خدمات مجازی سازی در سطح استان اصفهان می باشد.

 

تمامی  خدمات شبکه در اصفهان را از ما بخواهید: مشاوره، طراحی، نصب و راه اندازی، پشتیبانی

خدمات ما برای شما:

خدمات شبکه در اصفهان، کابل کشی شبکه در اصفهان، پسیو شبکه - شبکه کامپیوترها، اتصال سیستم ها، امنیت در شبکه، امنیت سرور، امینیت شبکه در اصفهان، ارتباط دفاتر، راه اندازی فایل شیرینگ در اصفهان، راه اندازی شبکه، راه اندازی شبکه در اصفهان، اتاق سرور، مانیتورینگ اتاق سرور، مانیتورینگ اتاق سرور در اصفهان، راه اندازی مانیتورینگ در اصفهان، میکروتیک، کانفیگ میکروتیک در اصفهان، راه اندازی میکروتیک در اصفهان، راه اندازی شبکه داخلی در اصفهان، راه اندازی ایمیل سرور در اصفهان، برقراری ارتباط بین دفاتر در اصفهان، راه اندازی سانترال ویپ (VOIP) در اصفهان و... با ما در ارتباط باشید...

جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد خدمات حرفه ای و راهکارهای مجازی سازی با ما تماس بگیرید؛

کلید واژه: بهینه سازی, بهینه سازی شبکه, بهینه سازی Network optimization ,Network optimization, بهینه سازی اصفهان, بهینه سازی Network  اصفهان