شبکه مجموعه‌ای از رایانه‌ها، سرورها، دستگاه‌های شبکه، لوازم جانبی یا سایر دستگاه‌هایی است که بهم متصل شده‌اند، شبکه می‌تواند به کوچکی دو کامپیوتر یا به بزرگی میلیاردها دستگاه باشد. تعریف دیگر آن نمونه‌ای از یک شبکه اینترنت است که میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان به هم متصل می‌کند. در سمت چپ یک تصویر نمونه از یک شبکه خانگی با چندین کامپیوتر و سایر دستگاه‌های شبکه که بهم متصل هستند، وجود دارد که به صورت اتصالات فیزیکی یا بی سیم متصل می شوند.

راه اندازی شبکه (network)

 نمونه هایی از دستگاه های شبکه

     کامپیوترهای رومیزی, لپ تاپ‌ها, مین فریم‌ها و سرورها،

     کنسول‌ها و تین کلاینت‌ها،

     فایروال‌ها و پل‌ها،

     تکرار کننده‌‌ها،

     کارت‌های رابط شبکه،

     سوئیچ‌ها، هاب‌ها، مودم‌ها و روترها،

     گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها،

     وب‌کم‌ها و...

 

  گستردگی شبکه

   شبکه‌ها معمولا بر اساس محدوده به صورت زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

شبکه شخصی (PAN): 

 یک PAN برای اتصال دستگاه‌ها در فاصله کوتاه تقریباً 10 متری و با سیم یا بی‌سیم بهم متصل می‌شوند. به عنوان مثال می‌توان به فناوری بلوتوث یا سرویس Wi-Fi ad hoc  اپل Airdrop اشاره کرد.

 شبکه محلی (LAN):

شبکه‌های محلی یکی از گسترده‌ترین شبکه‌ها هستند و در خانوارها یا شرکت‌های کوچک و متوسط ​​مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 شبکه متروپولیتن (MAN): 

مجموعه دستگاه‌های متصل بهم در مکانی به اندازه یک شهر یا وسعت بزرگ را شبکه شهری می‌گویند.

 شبکه گسترده (WAN):

 شبکه‌ای از شبکه‌ها که در شهرها، کشورها وقاره‌ها بهم پیوستن و چند شبکه محلی تشکیل داده‌اند را شبکه گسترده می‌گویند.

 شبکه جهانی (GAN):

بهترین نمونه شناخته شده از یک شبکه جهانی اینترنت است.

توجه داشته باشید که بین انواع مختلف شبکه همپوشانی وجود دارد: به عنوان یک کاربر، هنگامی که به اینترنت از طریق wi-fi متصل هستید، همزمان بخشی از یک WAN و یک GAN هستید.

راه اندازی شبکه

 مزایای یک شبکه کامپیوتری

مزایای شبکه بیشتر از معایب است. در واقع، بسیاری از شرکت‌های امروزی به نوعی از شبکه متصل هستند. در زیر مزایای یک شبکه آورده شده است:

     ارتباط دفاتر: اگر چندین دفتر یا شعبه دارین برای کمتر کردن قبوض و دسترسی امن به همدیگر با ما همراه شوید.. 

     اشتراکذاری فایل ها : یکی از بزرگترین مزیت‌های یک شبکه، به اشتراک‌گذاری داده‌ها و اطلاعات بین هر یک از دستگاه‌های موجود در آن است. علاوه بر این، شبکه‌ها امکان دسترسی به پایگاه‌های داده و کمک به همکاری در کارهای پیچیده تر را فراهم می‌کنند.

      ارتباطات : یک شبکه به همه کاربران این امکان را می‌دهد که با استفاده از چت، پیام رسانی فوری، ایمیل و ویدئو کنفرانس به سرعت با یکدیگر ارتباط برقرار کنند .

     اشتراک گذاری سخت افزار: دستگاه‌های سخت‌افزاری متصل به شبکه را می‌توان با همه کاربران به اشتراک گذاشت. در زیر چند نمونه از سخت‌افزار شبکه که قابل اشتراک‌گذاری است آورده‌ایم.

              -NAS (ذخیره‌سازی متصل به شبکه): می‌تواند حجم وسیعی از اطلاعات را ذخیره کرده که شما به آن دسترسی داشته باشید.

              پرینتر تحت شبکه: همه کاربران شبکه می‌توانند از یک پرینتر استفاده کنند.

              - رایانه‌های قدرتمندتر، یا سرور: برای رندر همچنین کارهای پیچیده‌ای که با یک کامپیوتر معمولی  به زمان بیشتری نیاز دارد.

 با مجوز نرم افزار مناسب، نرم افزار را نیز می‌توان به اشتراک گذاشت.

 

معایب شبکه کامپیوتری

اگرچه یک شبکه مزایای زیادی دارد (که در بالا ذکر شد)، اما معایبی نیز دارد که در زیر معایب یک شبکه آورده شده است:

     ویروس و بدافزار: شبکه‌ها به اشتراک‌گذاری اطلاعات را بین کاربران شبکه آسان می‌کنند. متأسفانه، این بدان معناست که ویروس‌ها و بدافزارها زمان انتشار آسان‌تری بین رایانه‌های موجود در شبکه دارند.

     آسیب پذیری‌ها: هنگامی که یک شبکه ایجاد می‌شود، روش‌های جدیدی برای دسترسی از راه دور به رایانه‌ها وجود دارد، به خصوص اگر آن‌ها به اینترنت متصل باشند. با این روش‌های جدید بالقوه دسترسی به رایانه، می‌تواند آسیب‌پذیری‌های جدیدی مانند هک،دزدیدن اطلاعات و.. برای شما ایجاد کند.

     پیچیدگی: شبکه‌ها پیچیده هستند و راه‌اندازی و مدیریت یک شبکه برای یک کسب و کار یا شرکت به فردی با تجربه یا گواهینامه معتبر نیاز دارد.

 

شبکه اینترانت چیه؟

شبکه‌ای محدود و خصوصی که توسط شرکت‌های بزرگ راه اندازی می‌شود و از پروتکل‌های مشابه شبکه اینترنت استفاده می‌کند با این تفاوت که اطلاعات خارج از این شبکه قابل دسترسی نیستند و افراد خارج سازمان نمی‌توانند به اطلاعات این شبکه دسترسی داشته باشند.

در واقع شبکه های امن و تلفیقی از دو شبکه اینترنت و اینترانت در فضای مجازی که افراد خاص داخل و خارج شبکه می توانند به آنها دسترسی داشته باشند.

 

توجه داشته باشید

همه شبکه‌های عمومی امنیت کمتری نسبت به شبکه خانگی شما دارند. حتی اگر وب‌سایت‌هایی که بازدید می‌کنید از رمزگذاری استفاده کنند، URLهایی که بازدید می‌کنید می‌توانند ردیابی شوند. به همین دلیل، اگر می‌توانید در جای دیگری این کار را انجام دهید، نباید اطلاعات خصوصی یا حساس را در شبکه Wi-Fi عمومی منتقل کنید. اگر یک شبکه عمومی به رمز عبور نیاز ندارد، اکیداً توصیه می‌کنیم هیچ یک از دستگاه‌های خود را به آن متصل نکنید.

شبکه‌های خصوصی تدابیر امنیتی برای جلوگیری از اتصالات ناخواسته یا غیرمجاز دارند. شبکه‌های خصوصی اغلب برای شبکه‌های Wi-Fi خانگی، تجاری، مدارس، یا نقاط اتصال تلفن همراه برای امنیت و حفظ پهنای باند استفاده می‌شوند .

    جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد خدمات شبکه ، خدمات کابلکشی شبکه، خدمات شبکه در زیرساخت و اجرای شبکه و امنیت شبکه در اصفهان و... با ما در تماس باشید...