سوئیچ 1000 در مقابل سوئیچ 100 یکی از طولانی‌ترین بحث‌هایی است که سال‌ها در جامعه به شدت ادامه دارد. ما باید درک کنیم که سوئیچ های شبکه در انواع مختلفی تولید می شوند که مطمئناً همه چیز را گیج کننده می کند. ما در مورد سوئیچ های 1000 و 100 در این بلاگ صحبت میکنیم، که هر دوی آن ها نقش مهمی در شبکه دارند. انتخاب یک سوئیچ بستگی به شرایط شما دارد.

ما سؤالات متعددی از خوانندگان مختلف در مورد تفاوت بالقوه بین این دو دریافت کرده ایم. به همین دلیل است که تیم ما به ایجاد یک صفحه کامل اختصاص داده شده و به جنگ مستقیم بین سوئیچ های 100 و 1000 فکر کرده است. برای درک کامل این نبرد، اجازه دهید این موضوع را با جزئیات بررسی کنیم ولی اگر نمیدانید سوئیچ چیست می توانید به بلاگ سوئیچ مراجعه کنید.

تفاوت سوئیچ 100 و 1000

 

بیایید به اصول اولیه برگردیم

برای درک اینکه کدام سوئیچ برای شما بهتر است، اجازه دهید به اصول اولیه بازگردیم.

سوئیچ (Switch) چیست؟ آن‌ها مانند خطوط قطار داده کار می‌کنند. سوئیچ‌ها تصمیم می‌گیرند که کدام داده به کدام دستگاه برود. به عبارت دیگر، آن‌ها به جدا نگه داشتن ارتباطات دستگاه‌های شما کمک می‌کنند. آن‌ها مطمئن می‌شوند که هر دستگاه علی رغم استفاده از دستگاه‌های دیگر، داده‌ها را منتقل می‌کند.

اکثر اتصالات پهن‌باند سرعت 100 مگابیت در ثانیه یا کمتر را در اختیار شما قرار می‌دهند. اگر سرعتتان کند است، واقعاً مهم نیست که از کدام سوئیچ استفاده می‌کنید. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که همه اجزای شبکه شما باید از سوئیچ گیگابیتی پشتیبانی کنند. البته اگر از سوئیچ صد استفاده کنید با این مشکل مواجه نخواهید شد. بیایید هر دو سوئیچ را عمیق تر بررسی کنیم.

 

سوئیچ 100 یا Ethernet Switch چیست؟

مخترعان داده در سال 1980 سوئیچ را معرفی کردند که می‌توانست حداکثر سرعت 10 مگابیت بر ثانیه را به شما بدهد. پس از 15 سال در سال 1995، آن‌ها سوئیچ   Switch Ethernetرا معرفی کردند که می‌توانست به 100 مگابیت بر ثانیه برسد. بدون شک پیشرفت فوق العاده‌ای بود. ولی امروزه، تعداد زیادی سوئیچ اترنت صد را خواهید یافت که دارای پورت‌های آپلینک با سرعت بالا هستند. با این حال، پس از سه سال، سوئیچ گیگابیتی معرفی شد.

قابلیت انتقال داده‌ها با سرعت 10/100/1000 مگابیت بر ثانیه را دارد و این گیج کننده است. اما مشکل اینجاست که رابط از سرعت گیگابیت پشتیبانی نمی‌کند. کسب و کارهای بزرگتر از سوئیچ گیگابیتی و تجهیزات جانبی مرتبط برای افزایش سرعت ارسال داده استفاده می‌کنند.

انواع سوئیچ 100

 

    مزایای سوئیچ 100

      1- با تنظیمات شبکه قدیمی به خوبی کار می‌کند

      2- برای اکثر مکان‌ها و افراد به اندازه کافی سریع است

       3- با همان عملکرد گیگابیت کار می‌کند

 

    معایب سوئیچ 100

       1- هنگام استفاده زیاد سرعت را کاهش می‌دهد

       2- برای پیشرفت فناوری بعدی منسوخ شده است

       3- فقط باید این واقعیت را درک کنید که هرچه پهنای باند بیشتری داشته باشید، کاربران بیشتری می‌توانند انتقال داده انجام دهند.

 

سوئیچ‌های گیگابیت چیست؟

سوئیچ 1000 به سوئیچ گیگابیتی معروف است که با استفاده از آن می‌توان چندین دستگاه را به یک شبکه LAN متصل کرد. از یک سرور گرفته تا سیستم‌های بازی یا حتی یک سیستم کامپیوتری و.... علاوه بر این، این سوئیچ می‌تواند هزاران دستگاه دیگر مانند دستگاه‌های DVR و HDTV را بدون نیاز به Wi-Fi به اینترنت متصل کند. این قابلیت سرعت انتقال داده را برای ارائه زمان پاسخگویی سریع و نرخ فریم عالی می‌کند.

در دسترس بودن این سوئیچ می‌تواند منجر به افزایش ظرفیت شبکه با استفاده از پورت‌های اضافی شود. این دستگاه در سال 1999 معرفی شد و قادر است تا سرعت انتقال 1000 مگابیت بر ثانیه را ارائه دهد.

 انواع سوئیچ 1000

 

    مزایای سوئیچ 1000

       1- سرعت بالا را حتی در صورت استفاده زیاد حفظ می‌کند

       2- قدرت بالاتر نسبت به سوئیچ 100

       3- سرعت بالاتر تا 1000 مگابیت بر ثانیه را مدیریت می‌کند

 

    معایب سوئیچ 1000

       1- سخت‌افزار شبکه باید با گیگابیت سازگار باشد

 

تفاوت عمده و تخصصی‌تر بین سوئیچ‌های گیگابیتی و سوئیچ‌های اترنت

یک سوئیچ گیگابیتی با یک سوئیچ 100 از جهات مختلف متفاوت است. اگرچه هر دو معمولاً برای توسعه اتصالات شبکه در LAN استفاده می‌شوند، تفاوت‌های زیادی بین این دو وجود دارد که در این قسمت سعی می‌کنیم تفاوت های بالقوه بین این دو را مشخص کنیم تا خوانندگان بتوانند هر دو سوئیچ را به درستی درک کنند.

    سرعت

می‌توان بزرگترین تفاوت بین سوئیچ گیگابیتی و سوئیچ صد را در سرعت آن‌ها یافت. یک شبکه محلی گیگابیتی قادر به ارائه سرعت 1 گیگابیت بر ثانیه است، در حالی که سوئیچ صد فقط می تواند سرعت 100 مگابیت در ثانیه را ارائه دهد. شما به وضوح می توانید ببینید که این سرعت تقریبا ده برابر کمتر از سرعت سوئیچ گیگابیتی است.

اگر در مورد سرعت سوئیچ صد صحبت کنیم، کاملاً مناسب خانه است یا یک دفتر کوچک باید با سرعت کمتری کار کند. از سوی دیگر،سوئیچ گیگابیت اترنت انتخاب مناسبی برای دفاتر بزرگی است که به سرعت اینترنت بالا نیاز دارند.

 

    دوره تاخیر سوئیچ

برای کسانی که نمی‌دانند، تاخیر رفت و برگشت را می‌توان به عنوان زمان مورد نیاز یک مرورگر وب برای انتقال سیگنال و دریافت اعلان از سرور تعریف کرد. این فاکتور بر حسب میلی ثانیه محاسبه می‌شود و حتی با نام زمان پینگ نیز شناخته شده است.

یک سوئیچ صد دارای تاخیر رفت و برگشت 100-150 بیتی است، در حالی که سوئیچ گیگابیتی با تاخیر 4000 بیتی مجهز شده است. در اینجا می‌خواهیم بگوییم در شبکه محلی سوئیچ گیگابیتی در مقایسه با سوئیچ صد، زمان تاخیر بسیار کمی دارد.

 

    پیکربندی سوئیچ

یک کاربر با تجربه ممکن است به لطف دانش خود نگران پیکربندی سوئیچ نباشد، اما یک مبتدی قطعاً نگران خواهد بود. یک سوئیچ صد دارای یک پیکربندی بسیار راحت و ساده است که می‌تواند در عرض چند دقیقه تکمیل شود.

با این حال، یک سوئیچ گیگابیتی دارای تعداد زیادی سیستم تنظیمات پیچیده است که در مقایسه با یک سوئیچ صد بسیار بالا هستند. به همین دلیل است که پیشنهاد می‌شود افرادی که دارای دفتر کوچک هستند به سراغ سوئیچ صد بروند.

 

    محدودیت پوشش سوئیچ

ویژگی بعدی که می‌خواهیم برای هر دو سوییچ در مورد آن صحبت کنیم محدودیت پوشش سوئیچ ها است. در موارد سوئیچ‌های گیگابیتی می‌تواند تا 70 کیلومتر برسد، در حالی که برای سوئیچ‌های صد تا 10 کیلومتر باقی می‌ماند.

شما می‌توانید اذعان کنید که تفاوت زیادی بین محدودیت پوشش هر دو این سوئیچ‌ها وجود دارد.

 

    الزامات دستگاه 

همانطور که در بالا ذکر کردیم، نوع مشابهی از دستگاه وجود دارد که توسط هر دو سوئیچ استفاده می‌شود. با این حال، برخی از الزامات کمی متفاوت از دیگران است. لطفاً درک کنید که یک سوئیچ صد هیچ نیاز به دستگاه خاصی ندارد.

از سوی دیگر، سوئیچ‌های گیگابیتی نیاز به چند کابل خاص و تجهیزات مربوط به آن برای کارکرد وجود دارد. منجر به افزایش هزینه اولیه برای خریداران می‌شود.

 

    ارتقاء

معیار متفاوتی برای سوئیچ‌های گیگابیتی و صد وجود دارد. اگر در مورد سوئیچ صد صحبت کنیم، سیستم ارتقاء بسیار آسانی دارد و هزینه زیادی نمی‌خواهد.

از سوی دیگر، بسیاری از مسائل پیکربندی باید در یک سوئیچ گیگابیتی رسیدگی شود. به همین دلیل هزینه ارتقا در مورد این سوئیچ بسیار زیاد می‌شود.

 

    قیمت

قیمت این سوئیچ‌ها یکی دیگر از تفاوت‌های بزرگی است که باید به طور قطع آن را درک کنید. برای خرید سوئیچ گیگابیتی باید هزینه اضافی جهت راه‌اندازی بپردازید ولی برای سوئیچ صد اینطور نیست. از طرف دیگر، خریداران پول کمی برای تنظیم یک سوئیچ صد هزینه می‌کنند ولی در سوئیچ گیگابیت اینطور نیست.

هزینه پایین یکی از دلایل عمده‌ای است که مشاغل کوچک و صاحبان دفاتر خانگی ترجیح می‌دهند از یک سوئیچ صد در محل خود استفاده کنند.

 

سوالات متداول

   سوئیچ گیگابیتی در مقابل سوئیچ صد- کدام یک را بهتر است انتخاب کنید و چرا!

اگر به دنبال ارتقاء شبکه و افزایش سرعت آن هستید، بهتر است سوئیچ گیگابیتی را انتخاب کنید. ممکن است مجبور به پرداخت مبلغ اضافی باشید، اما نتایج بسیار لذت‌بخش و شگفت‌انگیز است. به ما اجازه دهید در مورد مزایای بالقوه انتخاب سوئیچ گیگابیتی نسبت به سوئیچ صد در زیر به شما بگوییم:

 

    افزایش بهره وری

همانطور که قبلاً نوشتیم، یک سوئیچ صد در مقایسه با یک سوئیچ گیگابیتی بسیار کند است. در دسترس بودن شبکه گیگابیتی باعث می‌شود که کاربران نگران زمان پاسخگویی کم و سرعت بارگذاری نباشند. این به طور مستقیم با دسترسی سریع به برنامه‌های مهم به افزایش بهره‌وری کمک می‌کند.

 

    پاسخگویی بهتر شبکه

تعداد روزافزون دستگاه‌ها و برنامه‌ها خواستار افزایش پهنای باندی هستند که تنها یک سوئیچ گیگابیتی می‌تواند ارائه دهد. تمام قدرت لازم را برای اجرای همزمان برنامه‌های مختلف بر روی دستگاه‌های مختلف بدون هیچ گونه نگرانی را می‌دهد.

 

    حفاظت

سرمایه گذاری که برای راه اندازی یک شبکه گیگابیتی انجام می‌دهید می‌تواند به سیستم دوام بیافزاید. بعد از نصب سوئیچ گیگابیتی اصلا نگران هزینه‌های سخت افزاری نخواهید بود.

 برای محافظت فیزیکی سوئیچ چکار کنیم ؟

    ارتقاء فناوری

همیشه نیاز به ارتقاء فناوری به دلایل مختلف وجود دارد. شما باید با کنترل موثر هزینه‌های جاری رقابتی بمانید. سیستم ارتقای معمولی موجود با یک سوئیچ گیگابیتی باعث می‌شود که شما از سایرین جلوتر باشید. 

 روتر Roter چیست و چه کاربردی در اجرا و نصب شبکه کامپیوتری دارد؟ 

نتیجه

ما معتقدیم که الان شما تفاوت بین سوئیچ گیگابیتی و صد را به راحتی درک می کنید. یک سوئیچ صد عملکرد کندتری نسبت به سوئیچ گیگابیتی دارد، همراه با حداکثر سرعت داده پایین و فناوری قدیمی‌تر است و برای کسب و کارهای کوچکی که می‌خواهند با سرمایه‌گذاری کمتر از نتایج استثنایی برخوردار شوند، بهترین گزینه است.

از سوی دیگر، وجود یک سوئیچ گیگابیتی با ارائه سرعت داده‌های بالا و فناوری بهبود یافته، عملکرد را سریعتر می‌کند. علاوه بر این، لایه MAC استثنایی، کیفیت خدمات و پروتکل‌های کنترل جریان را با این دستگاه خواهید یافت.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد سوئیچ شبکه و نصب و راه اندازی سوئیچ شبکه و زیرساخت های شبکه با ما در تماس باشید...