مرکز تلفن ip یا سانترال تحت شبکه یا سانترال ip یک سیستم تلفنی مبتنی بر شبکه می‌باشد. این ip‌ pbx‌ها مزایا و قابلیت‌های بسیار متعددی نسبت به سانترال‌های نسل گذشته دارند. برای نمونه می‌توان به قابلیت‌هایی نظیر تماس اینترنتی، تماس تصویری، پیام گیر تلفنی مرتبط با ایمیل، فکس نرم‌افزاری، ضبط مکالمات، انتقال تماس به نقاط دیگر و بسیار امکانات دیگر می‌توان اشاره نمود. ip‌ pbx‌ها بواسطه قابلیت‌های منحصر به فردی که دارند به سرعت در حال جایگزین شدن با سانترال‌های سنتی می‌باشند.

مزایای سانترال IP نسبت به سانترال آنالوگ چیست ؟

استریسک Asterisk محبوب‌ترین سیستم تلفنی VOIP آزاد و کد باز در دنیا است، در حال حاضر بسیاری از مرکز تلفن مبتنی بر IP یا (IP PBX‌های) موجود بر مبنای آن تولید شده‌اند. علاوه بر کابردهای رایج آن، شما می‌توانید با برنامه نویسی بر روی آن هر آنچه که از یک سیستم تلفنی را انتظار دارید، بر آورده سازید. مانند مرکز تلفن پیشرفته، ساخت تلفن گویای هوشمند، تلفن بانک، برنامه‌های مانیتورینگ و نظارتی برای استریسک و هر برنامه دیگری که مد نظر شماست.

با رشد ارتباطات مبتنی بر شبکه‌های کامپیوتری (IP Based), استریسک با اقبالی روزافزون روبروست. آزاد و رایگان بودن استفاده از آن در مقابل قیمت به نسبت گزاف برندهای موجود در بازار, امکانات زیاد و با کیفیت مناسب, استاندارد بودن پروتکل‌ها و عدم وابستگی به سخت‌افزار یا نرم‌افزار خاص از برندی معین, راحتی نصب و راه‌اندازی, وسعت جامعه اطلاعاتی بسط دهنده آن و از همه مهمتر تجمیع سرویس‌های صوتی (اعم از تلفنی و چت), تصویری و دیتا موجب شده‌اند تا استریسک به عنوان یک سافت سوییچ یکی از اجزای موثر و محرک دنیای ارتباطات نوین (Next Generation) قلمداد گردد.

انواع برندهای تلفن های ویپ

ویپ (VoIP) چیست؟

 در زیر به ویژگی‌های فوق العاده این مرکز تلفن مبتنی بر IP اشاره می‌کنیم:

ایجاد بی‌نهایت داخلی براساس پروتکل‌های SIP, IAX:

برخلاف سانترال‌های موجود در بازار که تعداد داخلی‌های آن محدود است و افزایش آن منوط به پرداخت هزینه هست این مرکز تلفن به شما اجازه ساخت بی‌نهایت داخلی می‌دهد و شما محدودیتی برای افزایش داخلی ندارید.

ضبط مکالمات بصورت اجباری و یا اختیاری:

یکی از امکانات جالب و جذاب این سیستم تلفنی امکان ضبط مکالمات به نحوی که شما می‌خواهید می‌باشد، به طور مثال فقط ضبط مکالمات که با شما تماس گرفته می‌شود و یا ضبط مکالمات داخلی‌های خاص و یا ضبط کلیه مکالمات.

صندوق صوتی

دیگر امکان این نوع سانترال‌ها امکان انتقال تماس به صندوق صوتی می‌باشد و به 2 صورت کلی قابل اجرا می‌باشد:

  • صندوق صوتی عمومی:

صندوق صوتی عمومی برای یک مجموعه از داخلی‌ها می‌باشد و همه آن‌ها امکان مشاهده و شنیدن پیغام‌های گذاشته شده را دارا می‌باشند به طور مثال صندوق صوتی بخش فروش یا صندوق صوتی بخش پشتیبانی

  • صندوق صوتی اختصاصی:

در صورتی که یک داخلی در دسترس نبود یا اشغال بود یا قادر به پاسخگویی نبود شما می‌توانید تماس را به صندوق صوتی انتقال دهید و فقط همان داخلی با رمز خود قادر به شنیدن و مشاهده پیغام می‌باشد.

این امکام وقتی جالب و جذاب می‌شود که به شما این امکان را به شما میدهد که پیغام‌ها را بر روی ایمیل شخصی یا سازمانی خود مشاهده و گوش نمایید.

امکان ایجاد منشی تلفنی IVR بصورت پیشرفته و سلسله مراتبی:

منشی تلفنی می‌تواند تماس‌های ورودی را بر اساس نیاز تماس گیرنده به داخلی‌های مختلف انتقال دهد. این سرویس معمولا به نام "اپراتور خودکار" و یا "منشی خودکار" هم شناخته می‌شود.

در این سیستم تلفنی سانترال طوری برنامه‌ریزی می‌شود تا در هنگام تماس ورودی، بجای گوشی منشی، منشی گویا  تماس را پاسخ داده و از طریق پخش منوهای صوتی تماس گیرنده را به داخلی مورد نظر خود متصل میکند.

امکان اتصال Softphone از طریق نرم افزارهای تحت پلتفرم آندروید، ویندوز، لینوکس، مک و…

در بسیاری از سازمان‌ها یا شرکت‌ها به یکی از دلایل زیر قرار دادن Ip Phone به ازا هر کارمند امکان پذیر نمی‌باشد.

  • هزینه بالای Ip Phone
  • عدم کابل‌کشی جداگانه برای Ip Phone
  • مستقر نبودن کارمند در یک مکان خاص

در این صورت کافیست یکی از SoftPhoneهای رایگان یا پولی را بر روی کامپیوتر یا موبایل خود نصب نمایند و کامپیوتر و موبایل خود را تبدیل به یک تلفن با شماره داخلی نمایند. بدین صورت کارمندی که در جای ثابتی مستقر نیست (مانند محیط‌های کارگاهی ) می‌تواند یک تلفن داخلی به صورت همراه بر روی موبایل خود داشته باشد.

پشتیبانی از Video Call

در صورتی که Ip Phone  تصویری داشته باشید و یا بر روی کامپیوتر خود WebCam  نصب باشد شما علاوه بر تماس صوتی قادر به برقراری تماس تصویری هم می‌باشید.

Call Parking  پارک کردن تماس

در صورتی که شما در حال مکالمه می‌باشید و می‌خواهید مکان خود را تغییر دهید می‌توانید بدون قطع کردن تماس، تماس را در مکانی پارک نمایید و از داخلی دیگری تماس را از پارک خارج نمایید و آن را ادامه دهید به این امکان که به طور کلی انتقال تماس به پارک بدون قطع کردن تماس و پاسخ دادن به آن از روی گوشی دیگر می‌باشد Call Parking می‌گویند.

قابلیت follow me

در این سیستم تلفنی در صورتیکه تلفن فردی پاسخگو نباشد سیستم میتواند به صورت خودکار سایر شماره‌های او از جمله موبایل را شماره‌گیری کند و تماس را انتقال دهد.

 مشاهده گزارش تماس های داخلی و خارجی بهمراه مدت زمان

از هزینه‌های متداول و همیشگی هر شرکت هزینه تلفن است که تصور اکثر مدیران بر این است که هزینه‌ای مازاد بوده و به همین دلیل مدیران همواره در پی یافتن راه حل‌هایی جهت کنترل و مشاهده قبوض تلفن خود می‌باشند.

ارائه جزئیات یک مکالمه در سانترال مانند تماس‌های ورودی، تماس‌های خروجی، مدت هر مکالمه، شماره داخلی تماس گیرنده، ارائه نمودار بیشترین و کمترین مدت هر مکالمه در طی یک روز یا متناسب با تاریخ انتخابی و نمودارها و گزارش‌گیری‌های بسیار دیگر از امکانات این سانترال‌ها می‌باشد

این سیستم همچنین قابلیت تهیه صورت حساب تماس را برای اماکنی مانند هتل‌ها دارند.

کنترل و محدود کردن تماس‌ها خروجی

به کمک سانترال تحت شبکه می‌توان تماس‌های خروجی را بر اساس نیاز سازمان کنترل و طبقه‌بندی نمود، به عنوان مثال عده‌ای از پرسنل فقط اجازه برقرای تماس داخلی داشته باشند و به عده‌ای دیگر امکان شماره‌گیری خطوط شهری را نیز داد ولی همین پرسنل اجازه تماس با موبایل را نداشته باشند ولی مدیران مجموعه امکان تماس با کلیه خطوط شهری و موبایل را خواهند داشت.

قابلیت صف تماس

در سیستم‌های تلفنی تحت شبکه زمانی که تماس‌های ورودی از تعداد اپراتورهای پاسخگو بیشتر باشد ناگزیر تعدادی از تماس‌ها از دست می‌رود. برای از دست ندادن تماس‌ها می‌توان صف انتظار ایجاد کرد و زمانی که تمام اپراتورها مشغول باشند تماس‌های ورودی در صف قرار می‌گیرند در این صورت تماسی از دست داده نمی‌شود .

از دیگر قابلیت‌های صف تماس استراتژی‌های مختلف توزیع تماس‌های ورودی می‌باشد. به طور مثال توزیع تماس‌ها به صورت ترتیبی و یا اولویت به کسی که کمترین تعداد تماس را انجام داده است و.....

لازم به ذکر است امکان ایجاد صف تماس در سانترال‌های آنالوگ وجود ندارد.

برگزاری کنفرانس صوتی و یا تصویری

با استفاده از کنفرانس تلفنی این امکان در اختیار کاربر قرار می‌گیرد تا تماسهای صوتی و تصویری را به صورت گروهی با هر تعداد کاربری که درنظر دارد برقرار کند.

با استفاده از امکان کنفرانس تلفنی می‌توان به هر کاربر دسترسی مشخصی داد؛ برای نمونه، یک کاربر نه‌تنها مجوز شنیدن مکالمات را دارد، بلکه مجوز صحبت کردن در کنفرانس را دارا است. اما ممکن است کاربر دیگری تنها مجوز شنیدن مکالمات کنفرانس را داشته باشد و یک کاربر تنها مجوز صحبت کردن، درنتیجه می‌توانید یک جلسه کامل و بی‌نقص را به صورت تلفنی و با حضور هر تعداد کاربر برگزار نمایید.

استفاده از کنفرانس تلفنی برگزاری جلسات به صورت تلفنی را امکان پذیر می‌کند و باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها می‌گردد.

تنظیم اوقات شبانه، روزانه، استراحت و.. برای پخش IVRها و یا چرخش‌های کاری متفاوت

یکی از قابلیت‌هایی که سانترال‌های تحت شبکه به سادگی آن را فراهم کرده‌اند، امکان تعریف سناریوهای مختلف جهت هدایت تماس از کانال‌های ورودی به مقصد مورد نظر می‌باشد. امکان هدایت تماس‌های دریافتی بر اساس زمان نیز از جمله این سناریوها می‌باشد. به عبارت دیگر تماس ورودی بر اساس این که در چه بازه زمانی به سیستم تلفنی وارد می‌شوند، ممکن است به منوی صوتی خاص، یک صف یا داخلی مشخص و یا یک اعلان صوتی هدایت شوند.

قابلیت Call Back

Callback یا بازگشت تماس نام قابلیتی در سانترال‌های تحت شبکه می‌باشد که به کمک آن شما می‌توانید بعضی از تماس‌های ورودی به شرکت را با اعمال محدودیت‌هایی که خودتان وارد می‌کنید، قطع کرده و بعد از آن سیستم تلفنی ویپ به صورت خودکار با شخص تماس گیرنده تماس می‌گیرد و بعد از برقراری تماس با شخص تماس گیرنده نیز یکی از داخلی ها که از قبل تنظیم کرده‌اید زنگ می‌خورد و مکالمه بین دو طرف آغاز می‌شود.

بطور مثال کارپرداز شما که در خارج از محیط شرکت کار میکند با شماره شرکت تماس می‌گیرد 1 ثانیه بعد از وصل شدن تماس سانترال تماس را قطع میکند و به صورت خودکار با کارپرداز شما تماس میگیرد و تماس را به منشی شما وصل میکند.

 ارسال و دریافت فکس با کیفیت مطلوب از طریق یک پرینتر مجازی

فکس سرور تمام ارتبـاطات فکس یـک سازمان را بـدون استفاده از کـاغذ و یا دستگاه‌های مخصوص فکس انجام می‌دهد و می‌تواند بار ترافیکی بسیار سنگین، نظیر دهها ارسال و دریافت همزمان فکس را پشتیبانی نماید. بـا استفاده از فکس سرور، فکس‌ها به طور هوشمند به خارج از سازمان ارسال می‌شوند و فکس‌های ارسال شده به سازمان نیز از همین طریق دریافت شده و در سازمان توزیع می‌شوند. کاربران در هر موقعیتی بدون نیاز به نصب کردن یک نرم افزار خاص برای ارسال فکس، می‌توانند فکس‌ها را مشاهده و به دیگران ارسال کنند.

برای ارسال فکس کافی است از درون هر نرم افزار فرمان چاپ را صادر کرده و با استفاده از چاپگر مجازی فکس که در کامپیوتر کاربر نصب شده است، آن را چاپ نمود. با این کار به جای چاپ کاغذی، سند فکس می‌شود.

راه حل بسیار ساده دیگر استفاده از امکان سرویس ایمیل به فکس می‌باشد که در این حالت کاربران همانند ارسال ایمیل سند مورد نظر خود برای فکس را به ایمیل خود ضمیمه کرده و در آدرس گیرنده شماره تلفن فکس مقصد را وارد می‌نمایند.

 

 جهت آشنایی بیشتر با مرکز تلفن Ip یا سانترال تحت شبکه ویپ ( Voip ) و مشاوره رایگان متخصصان شرکت مهندسی روزنه ارتباطات هیوا با ما در ارتباط باشید...