یک سیستم اعلام سرقت شامل چه اجزائی است؟

اساس طراحی دزدگیر، شامل یک یا چند حسگر حرکتی جهت تشخیص ورود غیر مجاز و یک سیستم هشدار مانند آژیر یا سیستم شبکه و تلفن به منظور اعلام ورود غیر مجاز می‌باشد. دزدگیر اماکن‌، از اجزای زیر تشکیل می‌شود.

پنل مرکزی

پنل مرکزی یا همان دزدگیر اصلی‌ترین  قسمت سیستم امنیتی است که این قسمت، توانایی خواندن سیگنال‌های سنسورهای تشخیص حرکت، وضعیت روشن/خاموش و تشخیص ورود غیر مجاز را دارد. انواع آن، به شکل یک یا چند برد کامپیوتری است که داخل یک محفظه فلزی قرار دارد و به یک منبع تغذیه متصل است.

کی پد (صفحه کلید)

کیپد، دستگاه های کوچکی هستند که اغلب بر روی دیوار یا پانل دزدگیر نصب می‌شوند و جهت وارد کردن رمز برای خاموش یا روشن کردن دزگیر و برنامه ریزی استفاده می‌شوند.

.

حسگرها (سنسورهای حضور)

حسگرها تجهیزاتی هستند که اقدامات غیر مجاز را در اماکن شناسایی می‌کنند. این سنسورها باید داخل، یا اطراف منطقه تحت پوشش نصب شوند. روش عملکرد سنسورها متفاوت هستند. از جمله این روش‌ها می‌توان به نظارت بر درب‌های ورود و خروج و پنجره‌ها، مانیتورینگ حرکت، صدا، ارتعاش و … اشاره نمود. در ادامه به صورت مفصل تر، انواع حسگرهای دزدگیر اماکن را شرح می‌دهیم.

 

مگنت‌ها

این سنسورها در اثر میدان مغناطیسی عمل می‌کند. این سنسورها در اثر نزدیک و دور شدن به یکدیگر که مجهز به آهنرباست، باز و یا بسته می‌شود. این نوع از سنسورهای دزدگیر اماکن بیشتر بر روی درب یا پنجره و باز شوها نصب می‌شوند، بسیار پرطرفدار هستند و هم بصورت بی‌سیم و هم به شکل با سیم در بازار عرضه می‌شوند.

 

سنسورهای حرکت

حسگرهای مادون قرمز (Passive infrared detectors) از رایج‌ترین نوع سنسورها در ساختمان‌ها به حساب می‌آیند. این نوع از سنسورها مناسب و عملکرد قابل اعتمادی دارند. این سنسورها انرژی و یا اشعه‌ای ایجاد نمی‌کند و تنها از طریق تشخیص حرارتی اشیای اطراف عمل می‌کنند.

این نوع از حسگرها که حسگر PIR زمانی که یک فرد مزاحم، از جلوی سنسور عبور می‌کند، دما به صورت ناگهانی از درجه حرارت محیط تا درجه حرارت بدن انسان افزایش می‌یابد. این تغییر سریع، باعث شناسایی عامل مزاحم توسط PIR خواهد شد.

PIR بر روی سقف و یا دیوار نصب می‌شوند و میدان دید مختلفی دارند. میدان دید این حسگرها  معمولا 110 درجه تا 12 متر می‌باشد.

سنسورهای اولتراسونیک

سنسور التراسونیک یک دستگاهی است که می‌تواند فاصله یک شی را با استفاده از امواج اندازه‌گیری کند. این فاصله را با ارسال یک موج صوتی در یک فرکانس خاص اندازه‌گیری می‌کند. با ضبط کردن زمان سپری شده بین موج صدا تولید شده و موج صوتی در حال برگشتن، می‌توان فاصله بین حسگر و جسم را محاسبه کند.

این ردیاب‌ها امواجی با فرکانس 15 تا 75 کیلوهرتز را تولید می‌کنند که در محدوده شنوایی انسان‌ها نیست. اساس کار ردیاب اولتراسونیک، پدیده دوپلر است که یکی از قوانین فیزیک می‌باشد. از توضیح پدیده دوپلر به منظور اختصار بیشتر، صرف نظر می‌کنیم. در حالت کلی، جسم در حال حرکت، فرکانس ارسالی از ردیاب اولتراسونیک را تغییر می‌دهد و در نتیجه آن، دزدگیر اماکن فعال می‌شود.

سنسورهای دود، حرارت و کربن مونوکسید.

 این سنسورها بصورت 24 ساعته فعال هستند. حسگرهای دود و حرارت، از روش‌های مختلفی برای شناسایی خطر آتش سوزی استفاده می‌کنند. حسگر کربن مونوکسید نیز از مسمومیت با این گاز پیشگیری می‌کند.

سنسورهای قدیمی دود، یونی بودند سنسورهای  دود سیگنال یونیزاسیون مقدار کمی مواد رادیواکتیو را بین دو صفحه الکتریکی شارژ می‌کند که منجر به جابجایی هوا است و موجب جریان بین صفحات می‌شود. هنگامی که دود وارد اتاق می شود، جریان یون ها را مختل می کند، بنابراین جریان را کاهش می دهد و زنگ را فعال می کند.

نوع مدرن‌تر حسگرهای دود و حرارت، سنسور فوتوالکتریک است. یک منبع نور را به یک محفظه حساس در زاویه دور از سنسور هدف قرار می‌دهند وقتی دود وارد محفظه می‌شود، نور را پراکنده می‌کند و در این زمان است که سنسور هشدار دزدگیر اماکن فعال می‌شود…

سنسور های شکستن شیشه

 این سنسورها در نزدیکی محل نصب شیشه‌ها قرار داده می‌شوند و صدای ناشی از شکستن شیشه را تشخیص می‌دهند.